Ve fotbalovém utkání kněžských výběrů tentokrát kralovali Moravané

3. 6. 2010 14:52
Rubrika: Reportáž

Od našeho zvláštního sportovního zpravodaje Luďka Strašáka

V Uhlířských Janovicích ve středních Čechách se poslední květnový den utkaly fotbalové týmy kněží Čech a Moravy. Na těžkém mokrém terénu se tentokrát zcela zaslouženě radovali hosté a jejich výhra v poměru 2:6 byla vzhledem k předvedenému výkonu domácích ještě milosrdná.

Na fotbalovém hřišti v Uhlířských Janovicích se sešli fotbalisté v modrých (Čechy) a fialových dresech (Morava). Domácí, tak jak již tomu bývá pravděpodobně u těchto utkání vždy, vstoupili do zápasu pouze s deseti hráči, zatímco Moravanů přijelo hned 14. Protože se jedná o kněžské společenství, zapůjčili Moravané dva kněze svým soupeřům, Pavla Römera z Bobrové a Stanislava Suchánka ze Štítů.

Utkání začalo výraznou převahou Moravanů. Ve druhé minutě střílel poprvé vojenský kaplan Jaroslav Kníchal a už o dvě minuty později se hráči ve fialových dresech mohli radovat. Z pravé strany od rohového praporku odcentroval Pavel Pacner, obránce Marek Hryc odhlavičkoval pouze k útočníkovi Svatoplukovi Pavlicovi, který napodruhé překonal brankáře Jana Böhma.

Moravští hráči se usadili na české půlce, dobře kombinovali a českým spolubratřím nedovolili rozvinout žádnou útočnou akci. Přesto jsme zaregistrovali první českou střelu z přímého kopu, kterou v 8. minutě vyslal strahovský premonstrát Lohel Klindera. Hned z protiútoku se po ose Pavel Pacner - Svatopluk Pavlica - Jaroslav Kníchal dostal míč zpět k Pavlicovi, kterého ovšem skvělým zákrokem vychytal Jan Böhm.

O chvíli později nikdo z moravských hráčů netrefil centr Jaroslava Kníchala, který nebezpečně procházel podél české branky. Mnohem úspěšnější akci vypracoval ve 12. minutě Svatopluk Pavlica, který z pravého křídla nahrál na hranici šestnácty Miloši Mičánkovi, který umístěnou střelou k tyči rozvlnil podruhé síť české branky. A bylo hůř, téměř hned z dalšího moravského útoku, kdy Pavel Krč nahrál za obranu Jaroslavu Kníchalovi a ten překonal Jana Böhma už potřetí.

Česká záloha zcela vyklidila hřiště a Moravané do 20. minuty stačili ještě Moravané vystřelit na branku sedmkrát, z toho průnik Pavla Pacnera a dalekonosná střela Pavla Krče volali po gólu.

I další čtvrthodinka patřila moravským hráčům, ve 30. minutě vyhlavičkoval Marek Hryc míč z opuštěné branky, o minutu později střelu Michala Šálka také jeden z obránců vykopával z brankové čáry.

Jako blesk z čistého nebe přišla akce českých hráčů ve 35. minutě. Do pokutového území vnikl Marek Sklenář, který nahrál na hranici šestnáctky, odkud střílel Lohel Klindera, jeho první střela byla zblokována, ovšem míč se k němu vrátil, Lohel Klindera našel vhodnější střeleckou pozici a přesnou střelou snížil.

Střela z voleje, kterou vyslal o chvíli později Pavlica jen těsně minula českou branku.

Do konce poločasu si oba týmy vypracovaly ještě dvě šance, ještě nebezpečně střílel Pavel Krč z moravského týmu a šanci si vypracoval i David Bouma z českého týmu. Blýskl se i nejaktivnější hráč Jaroslav Kníchal, který dalekonosnou střelou jen těsně minul levou šibenici. Poslední slovo měl český tým ve 45. minutě, kdy si s prudkou přihrávkou před odkrytou bránou neporadil Lohel Klindera.

V prvním poločase tedy Moravané svého soupeři dokonale rozebrali a rozstříleli a skóre 3:1 bylo ještě k českému týmu shovívavé.

Do druhého poločasu vtrhli Moravané opět aktivněji a hned v jeho první minutě si vypracovali obrovskou šanci Pavlem Krčem. Tlak postupně ustával a tak přišla zničeho nic odpověď na české straně.

Po akci Lohela Klindery v 55. minutě v pokutovém území odvrátil moravský brankář Čoupek míč na třetí český roh. Klindera rozehrál na bližší, kde si na centr naskočil Libor Buček z Klenčí pod Čerchovem a snížil na rozdíl jediného gólu.

Moravští hráči ovšem dál hráli svoji hru s naprostou ve středu hřiště, útočili, měli šance a trpělivě čekali až do 58. minuty, kdy po třináctém rohovém kopu skórovali. Míč se po rozehrání rohu dostal k Pavlu Krčovi, tomu se podařilo posunout na volného Pacnera, který zůstal sám před českým brankářem a jesličkami skóroval.

Jan Böhm ovšem vzápětí zlikvidoval šanci Michala Šálka, hned z protiútoku mohl snížit český Libor Buček, který o svátku Navštívení Panny Marie navštívil moravské pokutové území, ale sám před brankářem Čoupkem neuspěl.

Podobná akce se opakovala na české půlce, Pavel Fox Pacner při brejku tetokrát českého brankáře nepřekonal.  O dvě minuty později po dalším brejku Marek Hryc v čele české obrany zastavil brejk dua Pavlica-Pacner. Moravané byli po celou dobu aktivnější, opanovali hřiště a nedovolili českému týmu usadit se na své polovině ańi dostat se do šance.

Další zasloužená branka do české sítě padla v 75. minutě. Libor Buček, který chtěl vyvézt míč z vlastního pokutového území, své síly přecenil, hned dvojice moravských útočníků jej nepustila dál, míč se dokutálel před českou branku, kde stál v pravý čas znovu Pavel Pacner. 2:5.

A to nebylo ještě poslední slovo moravských hráčů. O dvě minuty později střílel nebezpečně Svatopluk Pavlica a v 79. minutě dostal proměnil skvělou Kníchalovu přihrávku v šestou moravskou branku Pavel Krč.

Zápas se dohrával v poklidné atmosféře s šancemi na obou stranách, ale ani David Bouma ani Svatopluk Pavlica sami před brankáři neuspěli.

Dá se říci, že zápas rozhodla lepší kvalita moravské zálohy, která nenechala prostor českým hráčům a zcela ovládla střed hrací plochy. Moravané působili kompaktnějším dojmem, lépe se doplňovali a velice dobře kombinovali.

Můžete si poslechnout reportáž z celého zápasu, zvuk není ideální, protože naše reporážní zařízení není na podobnou bouřlivou atmosféru stavěné. V reportážích najdete i živé vstupy do vysílání Radia Proglas.

1.poločas - zvuková reportáž (audio MP3) 1.poločas - zvuková reportáž

2. poločas - zvuková reportáž (audio MP3)2. poločas - zvuková reportáž

Můžete si připomenout i podzimní zápas, kdy stejným výsledkem zvítězil český tým.